Lekterapin är barn och ungdomars frizon på sjukhuset. En plats där du kan vara dig själv. Där du kan göra något du tycker om att göra.
Lekterapin är en pedagogisk verksamhet på Östersunds sjukhus och riktar sig till barn och ungdomar mellan 0till 18 år. Hit är du välkommen i sällskap med vårdnadshavare eller annan vuxen.
På Lekterapin finns ett stort lekrum, pysselrum, ungdomsrum samt ett rum för sjukhuslek som används i ett förberedande eller bearbetande syfte. Miljön är utformad att uppmuntra till lek, rörelse och gemenskap. En trygg plats för att koppla av och samla ork, här låter vi leken läka!
Många barn som vistas på sjukhuset är infektionskänsliga, så du måste var smittfri när du besöker Lekterapin!
De barn som är isolerade får besök av Lekterapeuten på sitt rum.

Välkommen till lekterapin!
Om lekterapin i Region Jämtland Härjedalen.

Förbered dig för ditt besök
Olika sätt att förbereda dig.

Dina rättigheter i vården
Hur du tar reda på dina rättigheter och kontaktar vårt barnombud.
%202127662-schoolchildren-studying-in-school-library.jpg)
Unga experter
Är du 12–18 år och vill göra skillnad? Gå med i Unga Experter och var med och förändra vården för unga.

Föräldrautbildning ACT
Att hantera stress och främja hälsa.

Sjukhusskola
När du är på sjukhus och missar mycket på din vanliga skola har du rätt till undervisning!