Gå till innehåll

Region Jämtland Härjedalen

Sommarledning v. 31

Pressmeddelanden

Under veckorna 26–34 hålls så kallade sommarledningar på onsdagar. Mötena syftar till att skapa en aktuell lägesbild inom hälso- och sjukvården i Region Jämtland Härjedalen. Här kan du ta del av sammanfattning.

Den samlade bedömningen vecka 31 är att läget är fortsatt stabilt, även om flera verksamheter påverkas av korttidsfrånvaro bland personalen. Belastningen är hög inom vissa verksamheter, men hanteras inom ramen för sommarplaneringen. En stor anledning till stabiliteten är att medarbetare inom hälso- och sjukvården gör ett fantastiskt bra jobb och i många fall ger stöd genom att ta extra pass.

Östersunds sjukhus inklusive psykiatrin

Belastningen är fortsatt hög inom delar av sjukhuset men verksamheterna rapporterar att situationen är under kontroll och hanterbar. Vården bedrivs enligt sommarplaneringen.

Begränsad neonatalvård i Östersund under vecka 30–31

Från tisdag v. 30 till och med söndag v. 31 har neonatalvården vid Östersunds sjukhus begränsad kapacitet. Alla nyfödda barn som behöver akut vård tas fortsatt om hand av ett neonatalt vårdteam som finns på plats dygnet runt. Barn som behöver längre neonatalvård kan komma att flyttas till annat sjukhus, främst till Umeå. BB-avdelningen påverkas inte och vården av friska nyfödda sker som vanligt.

Under den senaste veckan har ett fåtal barn samt blivande mammor flyttats för fortsatt vård. Planering pågår för att ta hem samtliga till Östersunds sjukhus så fort det är möjligt, när neonatalvården är i ordinarie drift vecka 32.

Primärvården, ambulansen och 1177

Primärvården i länet rapporterar ett stabilt läge med verksamhet enligt sommarplaneringen. Ambulansverksamheten följer sommarplaneringen och rapporterar ett stabilt läge. 1177 rapporterar ett fortsatt högt inflöde av samtal.

Även Folktandvården upplever ett fortsatt högt tryck men rapporterar att situationen är hanterbar.

Du kan alltid ringa 1177

Du kan ringa telefonnummer 1177 för att få sjukvårdsrådgivning, om du är osäker på när du ska söka vård. Då hjälper en sjuksköterska till med att bedöma dina besvär. Du kan också få råd om vad du kan göra själv och råd om var du kan söka hjälp.

Övrigt

Storsjöyran och Västgård game fair i Kall står inför dörren vilket kan betyda ett ökat tryck inom hälso- och sjukvården. Av den anledningen har resurser förstärkts på några ställen i organisationen, till exempel förstärkt ambulanssjukvård.

Rapportering under sommaren

Under sommaren kommer vi att ha löpande extern information där en skriftlig lägesrapport likt denna publiceras varje onsdag eftermiddag.

I anslutning till detta kommer hälso- och sjukvårdsdirektör i tjänst att finnas tillgänglig för media för frågor och intervjuer, onsdagar klockan 16.00–16.45.

Plats: Regionens hus.

Sidinformation

Publicerad:
29 jul, 2026
Senast uppdaterad:
29 jul, 2026